Co stačí ke štěstí a jak to najít

Ke štěstí mi stačí obvykle málo. Přestože jsem v životě docela náročná, mám velké plány a občas mě přepadne komando nálad, proti kterému jsem i po letech tréninku pořád tak trochu bezbranná. Přesto mi nakonec úsměv na rtech vykouzlí titěrné drobnosti všedních dnů. Dnes se s vámi o ně chci podělit a možná vám dát i tip na to, jak můžete malé radosti všedního života objevovat i vy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uvědomuju si to čím dál tím víc a je to příjemné zjištění. Nedávno mi to například potvrdila kamarádka, když jsme se bavily u umyvadel na záchodech. Vyšla právě z kabinky, tak jako já, a postěžovala si, že v té její nesvítilo světlo, a tak musela vykonat potřebu potmě. „Jé, to je škoda“, reaguju já na to, „to kdybych věděla, vyměnila bych si to s tebou“. A když jsem si všimla jejího překvapeného pohledu, vysvětlila jsem jí, že pokaždé když někde narazím na záchod, kde nesvítí světlo a já musím být potmě, vrátí se mi jako flashbackem skvělé pocity, které jsem prožívala, když jsem byla týden na pobytu ve tmě. „Vždycky z toho mám takovou radost…“, rozplývala jsem se. Kamarádka se pořád dívala trochu zvláštně, alespoň mi to tak připadalo. Tak jsem pokračovala, v naději, že jí to více osvětlím: „To je podobné jako proč ráda čurám na záchodcích v nových vlacích“. Můj záměr se nezdařil. Pokračovala jsem tedy: „Tam je totiž zrcadlo naproti toaletě, a tak se na sebe vždycky dívám a jak je to příjemný pocit, mrknu na sebe jako ‚jo, holka, to je skvělý pocit moct se vyčurat, co?'“. Smála se mi. A pak to shrnula:

„Já už se nedivím, že jsi pořád tak šťastná, když ti ke štěstí stačí tak málo“.

Jo, sice to asi bylo uznání, že jsem pořádný podivín, ale pro mě to byl jeden z nejkrásnějších komplimentů, které jsem za poslední měsíce slyšela.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
A sdílet radost, to je vůbec ten nejskvělejší pocit!

 

Je skvělé si uvědomovat, co vám dělá radost.

Zkuste si třeba napsat seznam věcí, které vás dělají šťastné. Sedněte si na chvilku s tužkou a papírem a pište cokoli vám přijde na mysl Možná zjistíte, že to vždycky nemusí být něco velkolepého, ale že vás šťastné dělají i drobnosti jako třeba opláchnout si ráno obličej studenou vodou, sednout si na pár minut vychutnat kávu nebo si večer zalézt do peřin a číst si. Čím víc se na to zaměřuji, tím víc se mi daří uvědomovat i ty nejmenší maličkosti – třeba pocit uvolnění a vděčnosti na toaletě, dotek povlečení na kůži nebo vůně pudru, když se líčím.

Možná se dostanete až tak daleko, že poznáte, že extáze je ve vašem těle přítomná v podstatě stále (jak praví učení tantry) a jen stačí se na ni soustředit a napojit.

Nevím, co je na tom… Pro teď možná stačí si každou malou radost prostě dovolit prožít, když přijde. Možná jí máte právě teď, aniž byste si jí všímali. Anebo k ní možná stačí málo, jako třeba sednout si do polohy, která vám bude příjemnější. Věřím, že když si prachu štěstí budete víc všímat, uvidíte ho poletovat všude kolem. Často ho sice vůbec nevnímáme, ale když se zvíří vzduch, můžeme se jím nechat obklopit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

P.S.: Jaké drobnosti dělají dobře vám?

 

Comments are closed.