Jak přežít (před) vánoční čas

Už je to zase tady. Venku zima a první sníh, vánoční dekorace a všudypřítomné veselí a těšení se na svátky. Pro spoustu z nás je tenhle čas oblíbená část roku, ale myslím i na ty, kteří si ho letos nemohou nebo nedokážou tak užít. Možná i vy jste se ocitli v momentě života, kdy jste sami, a řešíte kde, jak a hlavně s kým Vánoce strávit. Rozumím tomu, že smutek po někom, kdo z našeho života odešel, anebo osamocení, protože teď žádný partner ve vašem životě není, prostě o Vánocích nevyhnutelně přijde. Pro ty z nás mám několik tipů, jak si tohle náročné období trošku zpříjemnit.

IMG_20171129_230005_278

Maličkosti, které pomohou zpříjemnit den

Zima je pro psychiku náročné období už kvůli nedostatku světla. Přesto určitě i vy najdete nějaké drobnosti, které vás i tak dokážou potěšit. Hrneček krásného cappuccina, vlněné teploučké ponožky, zalézt si do horké vany nebo rovnou do postele s knížkou, Dean Martin nebo Sinatra jako něžný doprovod… Sepište si všechny maličkosti, které vám dokážou alespoň trochu zpříjemnit náladu. Udělejte z nich seznam a ten si pověste někam, kde ho budete mít na očích. Až budete mít pošmournou náladu, na všechny ty hezké věci zapomenete, proto se hodí mít je na místě, kde se nám sami připomenou. Zní to banálně, já vím. Ale když vezmeme v potaz, že každý den se skládá z jednotlivých momentů, o to víc dává smysl si tu chvíli zkusit vychutnat. Každá drobnost se počítá.

Plán na svátky

Je dobré mít představu, kde jednotlivé dny budete. Většina lidí se na svátky stahuje ze širší sociální sítě a tráví čas s rodinou. Když ale oslovíte své blízké a přátele v předstihu, a řeknete jim o svých pocitech a obavách, snáz se domluvíte a budou s vámi počítat. Vyhnete se tak rozhodování na poslední chvíli, zda návštěvou den po Štědrém dni nebudete „otravovat“. Projděte jednotlivé možnosti, které máte. Pokud se ve vašich představách nejvíc obáváte třeba Štědrého večera, zaměřte se na to, co pro vás bude nejlepší právě tehdy. Nechte na sebe zapůsobit opravdu všechny možnosti, které máte. Možná půjde o příležitost po dlouhé době znovu strávit svátek s rodiči, třeba vám jsou otevřeny dveře do rodiny přátel, kde zažijete nové tradice, anebo vás možná bude lákat být o samotě někde daleko pryč. Pokud chcete Vánoce opravdu prožít v ústraní, za sebe spíš doporučuju odjet někam, kde na vás vaše situace nebude tolik doléhat. Jasně, smutní budete nejspíš i tam, ale množství okolních nových podnětů může dost osvěžit mysl.

Dál si zkuste naplánovat i další sváteční dny. Vidina toho, že nakonec opravdu nebudete sami, dokáže hodně podržet. A třeba se na všechna ta setkání začnete i dost těšit.

Záložní varianty

Pokud se s kamarádkou dohodnete na tom, že se přes svátky neuvidíte, stejně se jí zeptejte, zda byste jí třeba mohli zavolat, když by vám bylo hodně smutno. Tahle otázka možná bude překvapivá a nebude takhle s předstihem dávat moc smysl. Nicméně vyhnete se tak divnému pocitu, že přeci „nemůžete“ volat kamarádce na Štědrý den. Popřemýšlejte i nad dalšími možnostmi, které by vám mohly pomoct, když by vám nebylo dobře.

Krizová linka

Ať už se ocitáte v jakékoli životní situaci, věřte, že nejste sami. I když si tak možná budete připadat, je hodně lidí, kteří se cítí podobně jako vy. Právě proto slouží většina krizových linek důvěry běžně i přes svátky. Když byste se ocitli ve chvíli, kdy budete mít pocit, že vám trochu uleví svou samotu s někým sdílet, určitě tam zavolejte. Jen to někomu říct a být vyslechnut může neskutečně ulevit.

 

Přeju vám překrásné předvánoční období. Kéž se vám podaří si ho i trochu užít.