Silná i křehká

Celý život toužím po tom být silnou ženou – soběstačnou, emancipovanou, schopnou zvládnout ledacos. Proto mě překvapilo, jak moc mě poslední dobou láká být křehká a zranitelná… Jako terapeutka sedím, pozoruju a naslouchám těmhle oběma ženám v sobě. A nestačím se divit, jaká každá z nich je a co všechno chtějí.

IMG_20171027_222214_468

Tu první, která se snaží být silná, dobře znám. Příkladem mi vždycky byla máma, která nás vychovávala sama, ale taky spousta knížek, filmů a seriálů, z nichž jsem pochytila obraz superženy na podpatcích. Tahle představa mě doprovází životem a nepřestává mě fascinovat.

Ženy mohou dát život, stmelují lidi kolem sebe a ještě k tomu zvládnou být praktické, chytré a kreativní a dokonce u toho vypadat krásně. Prostě wau.

 

Nicméně neustále zkoušet být co nejsilnější pro mě bylo a je i nutností. Táta v klíčových obdobích chyběl a partnery jsem sice měla skvělé, ale vždycky jsem se vedle nich musela především spolehnout sama na sebe. Teď se na prahu třicítky dívám na své vyhlídky. Poučená z toho, že můžu klidně investovat všechno do vztahu, kterému ze srdce věřím, a přesto zůstat sama, se začínám smiřovat s tím, že muži přichází a odchází, ale já životem jdu sama.

Odtahat nákup (byť je pro oba), nečekat, že mě vyzvedne ani na nádraží ani v noci, když odněkud jdu, finanční náklady dělit spravedlivě napůl – to jsou jen zrnka toho, co je pro mě ve vztahu úplnou samozřejmostí, byť bych si to přála jinak.

 

Muži kolem mě takoví jsou, a tak jsem se prostě snažila brát to jako výchozí bod a ani z toho nebýt smutná. Stejně jsem byla. Jako single ovšem musím zvládat mnohem přísnější podmínky. Sama přestěhovat lednici ode dveří, kde jí řidič dopravní společnosti nechal stát, vydělat si dost na život v jednom, který je podstatně dražší než život v páru (nájem bytu, dovolená, apod.), každou drobnost zkusit nejdřív opravit sama než budu prosit nějakého muže, který se možná uráčí… Štve mě to, ale o to víc se snažím vybičovat. Chci být fyzicky silnější, zdatnější v IT, umět si věci opravit, dokonce mě láká zjišťovat něco o přežití v přírodě a chci se naučit střílet ze zbraně (což je pro antimilitantní hipísačku, kterou jsem bývala, obrovský skok). Zkrátka se ve mně vyburcovaly všechny pudy a tendence postarat se o sebe, přežít.

A pak se mě jednou jeden muž, se kterým tak trochu randím, zeptal, kdy odjíždím na dovolenou, aby pro mě mohl přijít a doprovodit mě na nádraží. Představa, že pro mě někdo, s kým ani nejsem ve vztahu, přijde uprostřed noci, aby mi vzal krosnu a doprovodil mě pár minut cesty, mě totálně odzbrojila. Připadalo mi to zbytečné a nelogické. Jenže pak jsem nad tím uvažovala víc a došla k tomu, že to vlastně smysl dává – vzít mi těžké zavazadlo, zajistit bezpečí v nočním městě, hezky se rozloučit před odjezdem. Mamka mi na to řekla, že pro její generaci to bylo samozřejmostí. Já jí na to, že tohle je první muž, se kterým jsem se setkala, který je opravdu ze srdce gentleman a chtěl by se o mě starat jako o princeznu. Nejsem na to zvyklá…

Ale vlastně se mi to líbí, líbí se mi to moc, dokonce tak, že bych přesně to od svého budoucího partnera chtěla.

 

Ta druhá žena ve mně, o které jsem už mluvila, se zatím moc ke slovu nedostala. Nejenže se jí líbí představa, jak se o ní nějaký muž stará, ale dokonce by se jí líbilo být chvíli s tím pravým ve vztahu dost submisivní, nechat se unášet, následovat jeho rozhodnutí. V posledních dnech jsem se rozhodla, že chci zhubnout, a když se mě kamarádka zeptala, kam až bych chtěla dojít, došlo mi, že bych chtěla vypadat křehce. Vždycky jsem byla ráda velkou ženou (i když mezi Lauterbachovými jsem nejmenší) a byla jsem pyšná na svoje zalíbení ve svých oblých křivkách.

Teď se ve mně ozývá hlas, který by nejradši, abych byla malá a hubeňoučká, skoro jako nějaká panenka, kterou každý muž bude chtít opatrovat a kterou si její vyvolený macho přehodí přes rameno a odnese do postele.

Je to nereálná představa, taková nikdy nebudu. Nicméně jsem za ni ráda, protože díky ní k sobě slyším mluvit tu slabou ženu v sobě. Tu, která je smutná z toho, když muže ani nenapadne jí pomoct, která má zlomené srdce z toho, že jí pár chlapů v řadě, kterým ho otevřela, odmítlo otevřít srdce své, která se bojí budoucnosti. Můžu si totiž stokrát říct, že je na mě, abych si o pomoc říkala, že je to jen věc náhody, že se mi v lásce teď moc nedaří, nebo že to přece nějak zvládnu. Ale pravda je, že zas tak silná nejsem, byť bych si tak moc přála být.

A tak k sobě nechávám mluvit obě tyhle ženy. I tu silnou, i tu křehkou. Obě totiž mají v něčem pravdu. A když se takhle pobavíme všechny dohromady, cítím se tak nějak celá. Mám pocit, že směr, kterým se díky nim ubírám, vede ke spokojenosti. Protože můj obraz superženy byl vlastně dost „neženský“. K ženskosti přeci patří právě i to být občas křehká, zranitelná, nechat si pomoct.

 

Comments are closed.