10 tipů, jak KONEČNĚ USKUTEČNIT vytoužené změny

Udělat změny v životě je lákavé. Sníme o tom, že jednou sekneme s prací, která nás nebaví, přestaneme lidem slibovat to, do čeho se nám už od začátku nechce, nebo třeba, že vždycky ráno vstaneme dřív, abychom měli na všechno čas. Ale ať už jde o životní zlomy nebo i drobné úpravy denní rutiny, většina z nás naráží na to, že změny se sice snadno plánují, ale realizují tak t-ě-ž-k-o.

Chci se s vámi podělit o svůj úhel pohledu, proč jsou změny tak obtížně začlenitelné do našeho života, a mám pro vás deset tipů na to, jak o změnách přestat jen snít a opravdu je (konečně!) udělat.

20170127_150952
Brněnská přehrada – kam jindy jen na loďce, dnes jsme se vydali na běžkách

Myslím si, že důležité je si uvědomit, jak o změnách vlastně uvažujeme. V první řadě o nich fantazírujeme – v denním snění si malujeme obraz nás samých, jak šťastní jsme po učinění změny. Představujeme si, jak skvěle to funguje, jak hodnotnější je náš život, jak moc spokojení díky změně jsme. Můj první tip, jak pozvat změnu do našeho života, je své denní sny hýčkat. Malujte si (nebo chcete-li vizualizujte si), za čím chcete jít. Taková představa totiž konkretizuje naše vnímání toho, co od změny očekáváme. Slouží zároveň k udržení naší motivace po cestě, která mnohdy skýtá překážky. Vaše vize vám bude dodávat sil a udržovat váš kurz správným směrem.

Zároveň je ale dobré být realista a neztrácet kontakt se zemí. Naše denní snění obvykle vybarvuje žádaný efekt v plné síle. Je možné, že až budeme tuhle představu realizovat, začne se vykreslovat trochu jinak, možná méně nablýskaně než se zdála být. Nenechte se tím odradit. Je naprosto přirozené, že výsledek naší změny se bude rozcházet s naší představou. Možná je to jen otázka času, než to vyladíte, možná to nikdy nebude takové, jak jste o tom snili – přesto se ale tahle cesta za tím, co chcete vyplatí.

Fantazírování má ještě jedno úskalí – naše vize představuje dokonaný stav. Může nás proto překvapit, jaké obtíže k němu ve skutečnosti vedou. Můj třetí tip je proto nenechat se tím zaskočit – dopředu si promyslete možná úskalí a buďte připraveni na to, že jimi budete muset projít nebo je obejít. Tak jako ve skutečném cestování, i tady se vyplatí načrtnout si mapu cesty. A pokud jste už podobnou cestu touhle krajinou absolvovali, můžete z toho čerpat zkušenosti – jaké jste měli obtíže?, co vám pomohlo je překonat?…

20170127_155030

Když už jsme u plánování trasy cesty. hodně může pomoct také itinerář. Například tak jako s batohem nevyrazíte z domu hned co vás napadne, že byste mohli jet na hory, tak i ve změnách trvá určitý čas, než na cestu vyrazíte. Mějte na paměti, že od samotného nápadu může přes rozhodování až do prvního vykročení trvat různě dlouhá doba. Netlačte proto na sebe, abyste změny dělali hned. Možná to není jen o tom, že se vám do toho nechce, možná máte k setrvávání ve stávající situaci ještě další důvody.

I když se nám zdá, že všechno hraje pro změnu a nemáme sebemenší důvod setrvávat ve starém, i přesto má stávající situace své výhody. To, že něco v současnosti děláte a jak to děláte, má své důvody. Lidé nejsou hloupí a nesetrvávají v něčem, co skýtá jen nevýhody. Můj další tip proto je prozkoumat, o co přijdete, pokud změnu opravdu uskutečníte. Uvědomit si výhody stávající situace může být klíčové, protože jen tak je můžete vzít v potaz v našem rozhodnutí, jejich ztrátu vyvážit nabytými výhodami a nebudou nás tak neviditelnou silou stahovat nazpět.

Přestože se zdá, že už máte sbaleno, po zralé úvaze víte, o co přicházíte, a jste motivováni tím, co můžete změnou získat, přesto všechno je někdy těžké vykročit anebo po cestě vytrvat. Zákon setrvačnosti funguje jak ve fyzice, tak i v psychice. Každá stávající situace nebo zaběhnutá rutina má neskutečnou silou člověka v sobě udržet. To, že něco známe, jsme na to zvyklí, nějak to funguje a jsou na to uzpůsobeny všechny okolnosti, má neskutečnou výhodu. Ve světě, kde je všechno proměnlivé a nejisté, tak má rutina svoje kouzlo a i odvážnému člověku se z ní někdy těžko vystupuje. Doporučuju si proud setrvačnosti kolem vás představit doslova a sebe jako hrdinu, který z něj vědomě vystupuje. Naplánujte si jeden konkrétní krok, kterým zaběhnutou rutinu přeseknete. Může to být malý rituál, který vám připomene, co děláte a proč. Tenhle krok si dovolte prožít jako byste dělali velkou, důležitou věc. Svým způsobem vlastně děláte – jste hrdinové, kteří drakovi každodennosti useknou jednu z hlav – to přece chce odvahu!

Tak jako jsou ve všech hrdinských příbězích zvraty, i vy se jim nejspíš nevyhnete. Začlenit něco nového do starého zaběhnutého řádu způsobuje malé boje v mnoha oblastech, kde bychom to ani nečekali. Zamyslete se proto nad chystanou změnou analyticky – jaké všechny drobné úpravy ve vašem životě to bude vyžadovat? Mnohdy se to na první pohled nezdá, ale naše snaha dělat nově jednu jedinou věc znamená ve skutečnosti udělat odlišně více aktivit. Například začít vstávat dřív se může jevit zpočátku jako jeden úkol (nastavím si budíka jinak), ale v realitě to znamená, že je také potřeba jít spát dřív, dokopat se, abych opravdu vstala, vyřešit to, že partner možná ještě spí, a tak ho budu rušit, apod.

Další, co se může velmi vyplatit, je dávat si realistické cíle. Svou velkolepou vizi si ponechte v pozadí jako metu, za kterou kráčíte. Svou současnou snahu upněte ale k menším postupným cílům. Kde je realistické, abyste ve své změně byli za týden? A jakého efektu lze opravdu dosáhnout za 14 dní? Buďte k sobě vlídní a každý dosažitelný úspěch vás nabije energií k pokračování maratonu. 

20170127_155216

A pokud se to na cestě zadrhne nebo třeba dokonce nepokazí, buďte k sobě v tento moment o to laskavější. Většina z nás má tendenci vnímat své chyby nebo polevení v úsilí jako selhání. Bičování se, výčitky a pocit méněcennosti nám ale k ničemu neslouží, naopak nás na naší cestě zabrzdí. Jsou ale zbytečné (i když tak přirozené) – každá změna je totiž mimořádně obtížně začlenitelná do našeho života, proto je bláhové myslet si, že po jednom rozhodnutí bude vše běžet jako na drátkách. Zabloudit, zajít si na cestě nebo se zastavit není selhání – naopak jde o běžnou součást putování. 

A právě proto, že jsou změny tak obtížné, bude se vám hodit podpora. Ať už si ji vytvoříte sami tím, že uspořádáte okolnosti ve svůj prospěch, anebo si o ni u někoho řeknete. Dopředu můžete seznámit své blízké se změnami, které plánujete. Můžete je také požádat o to, co byste od nich potřebovali, nebo je alespoň poprosit, aby vás na cestě nezrazovali nebo dokonce neházeli klacky pod nohy. A pokud chcete podpory pravdu hodně a pěkně se na cestu vyzbrojit, kontaktujte psychoterapeuta, který vám bude vždy oporou.

V této souvislosti jsem se proto rozhodla, že chci všechny ty, kteří touží po změně ve svém životě, podpořit. Na Youtube budu vkládat videa, která by mohla být inspirací po cestě (ohledně plánování, ujasňování hodnot, apod.) a ve své soukromé praxi pak do poloviny února nabízím první setkání za pouhých 100Kč.

20170127_151706

Tak jdeme do toho? Já jdu. A jako obvykle vám výsledky budu reportovat přímo tady, tak zůstaňte ve spojení!

P.S.: Jaké tipy k realizaci změn máte vy?

 

 

 

Comments are closed.