Sebe vědomí

Sebevědomí. Aneb být si vědoma sama sebe.

Pohrávám si v myšlenkách s uvědoměním, zda jsem si sama sebe vědomá. Ležím u toho na posteli, prsa se mi odráží v odlesku monitoru a s nimi i moje zvrásněné břicho. Sebevědomí, hm…

dscn4549

Pojďme dát na chvíli stranou přesvědčení asi většiny z nás, že sebevědomí je to, čím oplývají krásné ženy, když si vykračují v odhalujících šatech s bradou zdvihnutou, co mají muži, kteří se pouštějí do odvážných projektů, co chceme my všichni a co nás mnohdy dráždí, když mají druzí, obzvláště pak, když toho mají příliš.

Hraju si s tou představou být si vědoma sama sebe. Znát svá silná místa, své slabiny, a také svá přání a svůj potenciál k tomu, si je případně naplnit. Být vědomě ve svém těle a každý pohyb prožít, každý nádech s chutí, každé napětí si uvědomit a s úlevou uvolnit… A stát zakotveně v každém okamžiku, byť se stále proměňuje – sledovat s očima rozevřenýma jako dítě, jak život plyne a barvy a obrysy se mění a tvoří jedinečné umělecké dílo. Mysl mít bdělou, přítomnou, neulpívat na minulosti a nesnažit se ani nakukovat do budoucnosti. Být si vědoma sebe teď. I teď. A i v dalších teď, které budou následovat.

Líbí se mi ta představa. Ba přímo po ní prahnu!

Každičký okamžik, kdy se mi daří byť na prchavý moment žít vědomě, mě naplňuje energií, moje tělo se vypíná silou, moje mysl je stabilnější ve své otevřenosti a pružnosti, moje srdce je otevřené a šťastné. Asi o tom je pro mě sebevědomí.

Být si vědoma sebe teď… Tak tedy… jsem šťastná, že píšu, bolí mě za krkem, jak se k tomu zdvihám, pěkná prsa, hm, břicho  – moje… mrknu na sebe spiklenecky – žiju, to je přece důvod k radosti.

dscn4550dscn4557Hodně řešíme své nedostatky – velká místa, malé tvary, hodně pigmentu, málo i hodně chlupů, nebo co já vím co ještě na našich tělech. Většinou se zaměřujeme na svoje slabiny – v čem selháváme, v čem se musíme zlepšit, co nás štve a co na nás prudí ty druhé. Ale jsme si vědomi i našich silných stránek?

Co takhle to začít dělat trochu jinak. Otočit ten nejvlídnější a nejlaskavější pohled tentokrát na sebe. Co na sobě máte rád/a? Co je vaše největší životní devíza? Kdybyste se měli druhému pochlubit s něčím ve stylu „the very best of me“ – co by to bylo? Půjdu do toho s vámi. Zkusím si to sama na sobě jako takový veřejný experiment – online sebeodhalení. Tak mě v tom nenechte samotnou a udělejte si i vy doma seznam vašich silných stránek. A neberme to prosím jako vychloubání. Je to prostě část uvědomování sebe, snad na cestě k sebevědomí.

Comments are closed.