Dopis Praze

Milá, nejmilejší Praho,

už nějakou dobu se Ti chystám napsat. Dlouho jsem ale nevěděla, co přesně ti říct…

Viděla jsem, že ti psala Martina, a hrozně se mi ten nápad líbil, obzvlášť když se teď vídáme tak málo.

Nakonec mi došlo, že to bude rozloučení. Proto se mi do toho nechtělo.

prague-1002963_1920
zdroj: pixabay.com

Přijala jsi mě s otevřenou náručí. Když jsem do tebe přijížděla, vždycky jsi mě znovu a znovu uchvátila a lákala tak jezdit častěji. Když jsem v tobě začala žít, byla jsi tak přívětivá, chovala ses ke mně tak hezky, opravdu ses mi stala domovem.

Nedokážu ani popsat, jak moc jsi mi za ty roky přirostla k srdci. Vždycky, když jsem přijížděla k tobě „domů“, rozbušilo se mi trochu srdce a strašně jsem se na tebe těšila.

Nejvíc jsem milovala prosvištět tebou na kole. Umožňovala jsi mi tančit tvými ulicemi v rytmu tanga. Lákala jsi mě k romantickým procházkám s úžasnými muži, s psíčkem jen tak nebo se i toulat sama a přesto se nikdy necítit osamoceně. Inspirovala jsi mě k tomu, abych se neustále posouvala ve svém estetickém vnímání, abych se zlepšovala v módě a vybudovala si tak jedinečný, svůj vlastní styl, ve kterém mi je dobře. A když mívám tendence k extravaganci, přijmeš to. Někdy ti to je až jedno, a to mě na tobě strašně baví.

prague-547842_1920
zdroj: pixabay.com

Umíš být odtažitá a protivná. To jako ne, že ne. Někdy pořád někam pospícháš a je kolem tebe tolik lidí, že se s tebou pořádně nedá dát do řeči.

Ale když máš klidnou a pohodovou náladu, je to s tebou prostě nejlepší. Jsi překrásná a mě nikdy nepřestane bavit procházet se s tebou, dívat se na tvoje mnohé tváře, obdivovat tvoji jiskru v oku ve staleté tváři…

Už pár let žiju v Brně. Nevyčítej mi to, prosím. Opravdu dlouho jsem se snažila tvářit jako Pražák povznesený nad tohle maloměsto. Docela dlouho mi vydrželo vtipkovat na účet Brna, přestože jsem se tomu většinou smála jen já sama. A ještě před pár měsíci jsem byla vážně rozpolcená, když jsem uvažovala, jestli tu zůstat nebo se vrátit k tobě.

Vypadá to ale, že tu nějaký čas pobudu. Docela se mi tu začíná líbit. Brno je menší než jsi ty. Je méně dynamické, dramatické, živé. Nenabízí tolik téměř bezbřehé krásy na skoro každém rohu jako ty. Ale začínám ho mít ráda. Když už spolu nemůžeme být, prosím, přej mi to.

Vždyť do tebe přijíždí každoročně spousta takových cácorek jako jsem já. Každou chvíli tě někdo obdivuje a fotí. Jsi v srdci statisíců lidí.

Kdežto ty, Praho, pro mě budeš vždycky ta jedná jediná.

S láskou Anet