Nejoblíbenější knihy

Leželi jsme na malé pláži ostrova Levkada, jedli ovoce a leželi přitisknutí k sobě, abychom se oba ve stínu schovali před poledním sluncem. Četla jsem knihu „Jíst meditovat milovat“, do které jsem se už při prvních kapitolách zamilovala. Vyrazila mi dech, jak moudrá a lehce napsaná je.

Postupně jsem ochutnávala jednu kapitolu za druhou. Šetřila jsem si jí jako luxusní bonboniéru, tak moc mi chutnala. Občas jsem neodolala a musela příteli něco přečíst nahlas. To je kouzlo toho, podělit se o to nejlepší. Nakonec nás to vtáhlo oba. 
Četli jsme si na nejkrásnějších místech –
na plážích, na balkoně s výhledem na městečko v údolí, v posteli a smířlivý a láskyplný postoj autorky nás sbližoval.

Pod slunečníkem jsme si to poledne četli kapitolu z Bali, ve které byl nečekaně dojemný příběh. Četla jsem nahlas a najednou se mi začalo svírat srdce. Autentičnost, která z toho sálala, dojetí ze smutku i lidské velkorysosti, to všechno mě dostalo, až jsem se za své slzy trochu zastyděla a začala jsem se smát. Podívala jsem se na Martina, protože jsem nemohla pokračovat ve čtení, a i on měl slzy v očích a smál se. Předala jsem mu knihu, aby teď četl nahlas zase on, ale po chvilce mi knihu zase vracel ze stejného důvodu jako já předtím. Smáli jsme se a brečeli a smáli… A všechny ty emoce – z knihy i ty naše vlastní a sdílené – z té chvíle na krásném místě udělaly zážitek, který mám i teď měsíc poté zarytý pod kůží, jako by se to odehrálo před pár hodinami.

To jsou ty chvíle. To je to kouzlo dobrých knih.

Proto jsem se rozhodla sepsat seznam knih, které mě v životě ovlivnily. Přestože jsem přečetla možná stovky odborných textů, do „top 10“ se probojoval jen jeden. Možná tu tedy naleznete pár tipů na pohodové letní čtení.

  1. Jíst meditovat milovat – E. Gilbert
  2. Způsob bytí – C. R. Rogers
  3. Odevzdání a odhodlání – K. Wilber
  4. Když Nietzsche plakal – I. Yalom
  5. Budu ti vyprávět – J. Bucay
  6. Čeho před smrtí nejvíce litujeme – B. Ware
  7. Emanuela – Emmanuelle Arsan (pěkně peprný erotický román, který je zábavné číst)
  8. Harry Potter – J. K. Rowling (joo, to byly časy, když jsme se dělili o jednu knihu napjatí, jak kšandy…)
  9. Tajemství, která by každý žena měla znát – B. De Angelis (přestože tak nepůsobí, ta kniha mi hodně do partnerských vztahů hodně dala)
  10. Ukaž, co děláš – A. Kleon
P.S. Jakou knihu byste doporučili vy?

Comments are closed.