Tipy na nejlepší vajíčka (a vejcemi myslím vejce, tentokrát nejde o pokus o okřídlenou metaforu, jak mívám ve zvyku)

Miluju jídlo. A kdybych si měla vybrat ze všech jídel dne jen jedno a užít si ho, byly by to dlouhé, vymazlené a vydatné snídaně. Ááách…

Protože si tuhle slast vychutnávám docela často a téměř vždy volím vajíčka (ať už připravené doma nebo v kavárně), stává se ze mě pomalu takový vajíčkový expert. Ostatně, jedna z mých nejranějších vzpomínek z dětství na tátu je, jak mi říká, že nesmím jíst tolik vajec. Tehdy dodal proč, ale to už se nepamatuji, jeho radu jsem si k srdci evidentně nevzala.
https://blog.pokitdok.com/heres-to-your-heart/

A tak i když je tohle psychoterapeutický blog, nedá mi to se s vámi nepodělit o pár tipů. To je prostě láska a té se nedá poroučet…


  1. Základem vajec je vždy jejich původ. O tom, že se slepice chovají v hrozivých podmínkách, se můžete dočíst jinde. Klecový chov je pro mě osobně zcela nepřijatelný a před časem jsem se rozhodla přestat jíst i vejce halového původu. Slepice mi připadají jako sympatická zvířata a já osobně se nechci nijak podílet na jejich utrpení – volím proto vždy vejce domácí (dají se koupit přes známé nebo třeba v rámci biobank, apod.), popř. s kódem 1 na začátku, což značí volný výběh, nebo 0 pro bio chov.
  2. Kromě varianty natvrdo, vajíčka vždy připravuju na másle. I v tomto případě se snažím nakupovat eticky. Ne vždy to lze, ale na trzích nebo v prodejničkách se zdravou výživou se dá narazit na máslo z mléka krav, které měly volný výběr. Stejně tak by tomu mělo být např. u sýrárny Gran Moravia. Ptejte se. Zatímco u jiných potravin nemusí platit, že bio produkt poznáte podle chuti, u vajec a mléčných výrobků rozdíl poznáte.
  3. Vajíčka natvrdo vařím přesně 4 minuty, pěkně poctivě s měřičem času. Takhle se dostanou do pro mě perfektní formy – jsou uvařené, ale uvnitř krásně vláčné. 
  4. Míchaná vajíčka dotahuju k dokonalosti tím, že je dělám pomalu. Šéfkuchař kavárny Podnebí mi prozradil, že ihned, co se začne rozpouštět máslo, dává na pánev i vejce. Postupně tak obojí prohřívá a ta chuť je pak naprosto neskutečná.
  5. Druhý tip k míchaným vejcům je míchat je opatrně tak, aby se nerozbil žloutek. Ten nechám puknout až když je bílek téměř hotový. Rozdíl je pak nejen v krásné barvě, ale také hutné chuti.
  6. Když chci míchaná ještě ozvláštnit, dělám je na cibulce. Mně osobně chutná, když je udělaná hezky pomalu a dlouho, až začne lehce karamelizovat. Pokud máte rádi ryby, uzený losos vás nadchne – připravujte jej pomalu s vejci a dopřejte všemu ještě víc něhy než obvykle.
  7. Volská voka miluju na nejrůznější způsoby – na pečené šunce, na pečených rajčatech, klidně s kusy papriky a poslední dobou mi chutnají i na špenátu, ke kterému občas přidám i trochu rukoly. Zeleninu chvíli nechávám na másle, pak na ni vyklepnu vajíčka.
  8. Volská vajíčka dělám v pánvi s průhlednou poklicí. Po vyklepnutí vajec přikrývám a nechávám péct, dokud se přes žloutek nepřetáhne bílý závoj. Právě v ten moment mám jistotu, že jsou hotová a žloutek bude krémový.
  9. Poslední tip s vejci mám na tradiční španělskou tortillu. Naučili jsme se ji přímo v její domovině a jedli jí na Camino de Santiago. Je to velká láska… Syrové brambory nakrájíte na plátky a v tlusté vrstvě oleje smažíte a smažíte a smažíte (asi dvacet minut, to poznáte). Slijete olej a přidáte rozšlehaná vejce (na střední pánev asi osm). Pečete a když se i horní vrstva jeví, že se začíná propékat, překlopíte celou tortillu na druhou pánev, kde placku dopečete. Podáváme ji na party s bagetkou, zeleninou a majonézou, a tenhle prostý pokrm vždycky neuvěřitelně zaboduje.
http://www.grandparents.com/food-and-leisure/recipes/tortilla-espanola
Tím končím svůj kulinářský příspěvek. Vy všichni, kteří sem chodíte kvůli psychoterapii, se můžete těšit na terapeutické články – slibuji, že žádný další útěk k vaření už neplánuji. 

Nicméně s vámi, co se mnou souzníte v lásce k vajíčkům, na sebe příště u vydatné snídaně zamrkáme, co říkáte?

P.S.: Máte i vy nějaký tip?

Comments are closed.