Káva s koučem

Dnešní dopoledne jsem si vychutnala plnými, lehce hltavými doušky – té energie se nemůžu nabažit! Ráno jsem posnídala domácí chia pudink, pak jsem spěchala na kávu s koučkou, kde jsem promyslela kroky ke své kariéře snů, které jsem po odchodu hned začala realizovat, a ještě jsem se stihla zastavit na trhu a podarovat se pivoňkami… Doufám, že i vy se máte skvěle! A pokud byste měli chuť zažít něco podobného jako já, pokračujte ve čtení, představím vám, co to vlastně ta „káva s koučem“ je.

Při mezinárodním týdnu koučování se po celé České republice koná celý týden akce Káva s koučem. Na webových stránkách si vyberete toho, kdo je vám sympatický, a za pozvání na nápoj s ním v kavárně můžete probrat jakékoli téma, ve kterém se chcete posunout, a okusit tak koučování na vlastní kůži. Hlavní myšlenkou akce je představit veřejnosti, co koučování je a jak užitečné může být.
V mém případě přínosné bylo. Soňa Staňková, kterou jsem na kávu pozvala, se ukázala být velmi příjemnou a zajímavou ženou. Neztrácela jsem čas a co nejrychleji se ponořila do tématu – chtěla jsem sezení využít co nejvíc. Vždyť za běžnou koučovací konzultaci bych zaplatila víc jak za terapii. Ale hlavně – moje současné téma začátek podnikání jsem chtěla posunout a zase se o kousek víc přiblížit cíli. 
Koučka mě nechala, abych si probádala současnou situaci, kdy se v podnikání rozhoduji mezi dvěma cestami. Odhalila jsem strach, který mě blokuje, a díky nápadu koučky jsme ho přizvaly ke stolu, aby mi k mé současné situaci mohl něco říct (prý „neboj se mě tolik“, říkal). Zaměřila jsem se na představu toho, jak by vypadal můj den po zázraku, kdy se přes noc můj sen vyplnil. Na základě toho jsem si cíl mohla blíž představit a na časové škále pak naplánovat body, které k němu v nejbližších měsících vedou. Hodně jsem ocenila, když mě koučka vyzvala také k tomu, abych se zaměřila na prožitky v těle – všimla jsem si gesta svého těla (uzemnění nohama), které vystihuje to, co potřebuji, když podnikám krůčky i skoky k plnění úkolů, a myslím, že i do budoucna budu tuhle rukojeť využívat. 
Koučování může být efektivní způsob přicházení si na to, jak chcete žít, a uskutečňování změn, které k tomu vedou. Zatímco psychoterapie je spíše dlouhodobé putování po vnitřním světě prožitků, představ, myšlenek, vzpomínek, atd., koučink se obvykle v kratším horizontu zaměřuje spíše na uchopitelná vodítka, která již máte k dispozici, a která vás mohou dovést k cíli, který jste si vytyčili. Jednoduchý a skvěle čitelný úvod do koučování napsal třeba Bahbouh („Pohádka o ztracené krajině“).
Já, jak jsem psala, jsem díky koučinku naplánovala jednotlivé kroky, které nyní uskutečňuji. Protože jsem člověk hodně pocitový, preferuji terapeutický způsob práce, díky kterému se můžu nořit do svých hloubek. Když ale potřebuji právě takovýto hmatatelný výstup, kouč může být dobrá volba. Zkuste to – tento týden (a zase za půl roku) máte skvělou možnost.