Jak jsem se zamilovala do Kodaně…

Kodaň! Ach, Kodaň!
Dlouho už jsem nebyla tak nadšená z nějakého města… Vřelá atmosféra architektury města, všudypřítomný promyšlený design, neodolatelná nabídka všude se pohodlně dostat na kole, zakotvení města na vodě a v každém kousku života města je cítit vysoká životní úroveň jeho obyvatel – v kavárnách, módě i v místních lázních…
Kodaň na kole – Gefion Springwand

.

My jsme do Kodaně přijeli přímým autobusem Deutsche Bahn  z Berlína, kam jsme předtím dorazili vlakem z Prahy. Obě jízdenky byly velmi levné a cestování bylo překvapivě rychlé a komfortnější než let Kodaň – Praha zpátky. Vlaky a autobusy mají nejen ekologickou výhodu, ale pro mě také psychologickou. V knihovně jsem si půjčila průvodce, které jsem si pak v autobuse pročítala a mohla se na příjezd do města začít opravdu těšit. Také mi vyhovuje pomalejší přechod než je u letadla. Nemám ráda ten zvláštní pocit po příletu, jak je možné, že jsem ještě před chvílí byla v úplně jiné zemi a najednou, tak rychle, se zcela změnil celý kontext, který mě obklopuje. Mnohem radši sleduji ubíhají krajinu, loučím se v myšlenkách s místem, odkud vyjíždím, a chystám se mentálně na cíl své cesty.

Autobus do Kodaně má také tu výhodu, že transport trajektem je příjemným předělem cesty, kde je možné se v klidu pokochat mořem.
V Kodani si jako první zařiďte půjčení kola. A šlápněte do pedálů!
Nyhavn
Skrze centrum se časem dostanete až k Nyhavnu, odkud je po pobřeží skvělá projížďka až k fontáně Gefion Springwand. Obojí doporučuji navštívit, přestože nejste milovníci památek. Cesta totiž prochází různými podobami Kodaně (uličky centra, mořské prostředí města, moderní architektura severu, park). 
Nejlepší na Kodani ale shledávám kavárny. Pokud ji navštívíte v zimě, tak jako my, a budete se potřebovat ohřát, nebo se vám omrzí prohlížet město, nebo si prostě budete chtít dát výborné velké (zhruba dvojnásobně než u nás) cappuccino, schovejte se do kavárny. Do jaké? To je právě to, co mě na tomhle městě nadchlo – do jakékoli! 
facebook.com/Karmamanfoodmarket/
Jako úžasnou shledávám i po doporučení místních restauraci s kavárnou Karmaman (Frederiksberg Allé 31). Byli jsme tu na úžasné hostině při příležitosti oslavy křtin dcery naší kamarádky. A když já mluvím o hostině, byla to skutečně hostina se vším všudy. Jídlo bylo vynikající, obzvláště jsem si pochutnala na čerstvě upečených croissantech, mňam!
Brunch v Laundromat Cafe

Další tip na výbornou snídani je určitě Laundromat Café. Pokud tak jako já milujete vychytané, až opulentní snídaně, jít sem vás zcela jistě potěší. Na výběr je z mnoha typů pokrmů (včetně vynikajícího mrkvového dortu) také brunch – a to jak v masové verzi se slaninou a párečky („dirty breakfast“), tak i ve vegetariánské s ovocem a sýry („clean“). 
Laundromat ve Frederiksbergu
Moc ráda si v kavárnách lebedím až hovím. Obzvláště na cestách. Užívám si listovat cizojazyčnými časopisy, plánovat si s průvodcem a osobním seznamem přání, co navštívit, kam za chvíli vyrazím, nebo si koupit (či si v kavárně vzít jejich) pohled a napsat svým blízkým z domova, a u toho všeho občas zanořit rty do mléčné pěny. Jestli něco na cestování miluji, tak jsou to právě tyto momenty.
Od místních jsem se dozvěděla, že obsluha v kavárnách zcela respektuje vaše soukromí a klid, který si užíváte. Proto se nechodí každou chvíli ptát, jestli se nedáte ještě něco dalšího, a neberou vám ani nádobí, které se vám na stole kupí. Co potřebujete, o to si řekněte. Tahle filosofie se mi líbí – prostě tak jako v životě.
http://svoemmehal.frederiksberg.dk/vores-tilbud/kurbad
V Kodani (konkrétně ve Frederiksbergu) mají také úžasné lázně. Vřele doporučuji jít sem nechat zregenerovat od chození a jízdy na kole unavené nohy, od prohlížení architektury unavený krk a od sezení v kavárně otlačený zadek. V místním bazénku bude slaná voda slastně nadnášet vaše tělo, při saunovém rituálu bude vaše kůže mrskána i hlazena poryvy horkého vzduchu, a v ostatních saunách a páře můžete využít sůl s olejem, kterou každý návštěvník dostává zdarma, k promasírování celého těla. 
No, co dodat. Prostě si to užijte!
P.S.: To asi nejpodstatnější jsem nezmínila, a to proto, že to už je čistě jen na vás – a to je milá společnost. Myslím, že jsem si Kodaň užila hlavně díky úžasným lidem, se kterými jsme se tam setkali, a moc děkuji naší kamarádce za to, že nás do tak úžasného místa pozvala. A momenty, kdy jsem potřebovala být sama? To mi byla skvělou společnicí Kodaň sama. 

Comments are closed.