Novoroční tvoření

Jako každý rok o Silvestra jsme se i letos pustili do kreativního tvoření. 
Už několik let si poslední večer v roce sedneme s přáteli ke stolu a při povídání i tichém přemítání vytvoříme každý svou koláž na téma: „Můj uplynulý rok“ nebo „Rok, který mě čeká“. 


Když dotvoříme a čekáme na ostatní, prohlížíme si svoje výtvory – často překvapeni tím, na co jsme během jejich tvoření přišli sami o sobě. Když už jsou všichni hotoví, navzájem si koláže představujeme. Obvykle se ostatní dívají na něčí koláž a komentují, čeho si všimli, co je tam zaujalo, co překvapilo, jaké myšlenky se jim kolem toho vynořují, apod. Skýtá to jedinečnou šanci dívat se na svůj vlastní výtvor v nové perspektivě lidí, kteří vás dobře znají. Teprve potom má dotyčný, jehož koláž se zrovna prohlíží, šanci sdělit ostatním, co je pro něj v koláži důležité, co pro něj co symbolizuje, jak se u toho cítí, a tak… Tohle sdílení má pro nás všechny velký význam – nejenže poznáme blíž sami sebe, ale taky se sblížíme navzájem.

Fantazii se meze nekladou! Pokud se vám tenhle námět líbí, udělejte si ho, jak jen vám to vyhovuje. V partě přátel, s partnerem nebo i sami. Téma je jen na vás – přelom roků nabízí téma k rekapitulaci, ale zajímavá by určitě mohla být tvorba koláže i na jiná témata – „Jak odpočívám“, „Co je pro mě v životě důležité“ nebo třeba „Kdo jsem“… Je to jen na vás!
Hodně lidí, kterým jsem tuhle techniku představila, na ní reagovalo odmítavě. Když se do toho ale pustili, neuvěřitelně je to chytlo. Je to zábavný způsob, jak být kreativní a uvědomit si něco, co je pro vás důležité. 
Co ke koláži potřebujete:

  • staré časopisy
  • nůžky
  • lepidlo
  • podklad, na který můžete výstřižky lepit – např. velkou čtvrtku, ale postačí i balící papír, který zbyl z Vánoc
  • případně tužku nebo pastelky

Rozhodněte se, na jaké téma chcete koláž dělat. Pokud je to třeba uplynulý rok 2015, můžete si ho v myšlenkách projít a uvědomit si důležité momenty i jaké jste prožívali období. Během přemítání procházejte časopisy a cokoli vás zaujme (nápisy, obrázky), tak si vystřihněte. Až budete mít pocit, že máte materiálu dost, projděte si výstřižky a na podkladový papír si je poskládejte tak, aby vám to dávalo smysl. Možná odhalíte, že pravá strana má pro vás jiný význam než levá (horní část papíru a dolní, střed a okraje, apod.). Nalepte si výstřižky na podklad a pokud se vám bude chtít, můžete je klidně domalovat nebo popsat ručně. 

První víkend v tomhle roce a brzká tma odpoledne k tomu přímo vybízí – uvařte si hrnek čaje a pusťte se do toho. Užijte si to!

Comments are closed.