Zapomenutý poklad

brendansadventures.com
Hodně se v naší společnosti snažíme hledět vpřed, mít vizi, stanovovat si cíle a splňovat si nové sny. Co když ale v naší minulosti je za našimi zády zapomenutý poklad? Možná si nemusíme splňovat přání, třeba už jsme si je splnili a teď už jen stačí je žít…
Před nějakým časem jsem si povídala s kamarádkou o stavu „flow“ – plynutí. To je, když vše plyne tak nějak samo, jste ponořeni do procesu, který vás ohromně baví, práce vám jde zlehka a vy se cítíte uvolněně a příjemně, přestože jste zároveň tím stavem energizováni tak, až v celém těle cítíte jiskřičky. Určitě jste to už někdy zažili! Obvykle to lidi zakouší, když dělají něco, co je baví. Dostanou se do stavu flow a vše jim jde jak se říká od ruky a cítí se šťastní. 
(Více o tom píše autor tohoto konceptu Csiksztentmihalyi, jehož vynikající knihu Flow vřele doporučuji!)
Kamarádka se mě zeptala, kdy jsem to naposledy cítila. 
Překvapilo mě, že jsem se musela zamyslet. Přestože prožívám hezký život, zjistila jsem, že naposledy jsem rozsáhlé flow cítila před několika lety.
Tehdy jsem žila tangem. Večery jsem protancovala na milongách (tančírnách), ve dnech jsem poslouchala tango, v tramvajích trénovala rovnováhu, v metru rytmus, psala jsem o terapii tangem bakalářskou práci a blog, a celé dny jsem tančila buď v duchu (to většinou) nebo  tělem (s náhodnými partnery, ale častěji sama doma). Byla jsem šťastná. Tango, to byla moje hudební krev. Když jsem někde slyšela rozvibrovat bandoneon, celá jsem se zachvěla. 
Roky uplynuly a já už jsem opravdu dlouho netančila. Dnes mi youtube náhodně přehrálo tango (jako by mě znalo lépe než já samu sebe) a celé se mi to vrátilo. Celé moje tělo, kousek po kousku chce tančit. Dochází mi, že nemusím prozkoumávat nové obzory v józe nebo tantře nebo se učit swing. Vždyť mě tango dělalo tak šťastnou. Tak šťastnou, že dodnes, když si na to vzpomenu, tak cítím doznívající záchvěvy toho vzrušení. 
A tak na chvíli posečkám s plněním nových snů. Teď je čas oprášit ty staré. 
P.S.: Kdy jste naposledy zažili flow vy?
  • Csikszentmihalyi, M. (2015). Flow: O štěstí a smyslu života. Praha: Portál.