Když je ten správný čas…

Musím se s vámi podělit o moudrost včerejšího dne, která mě oslovila z úst mého přítele. 
Byl tak hodný a přinesl mi do postele zázvorový čaj. Poděkovala jsem a cítila, jak mě jeho malá podpora posilňuje v boji prosti nastydnutí. Pohladil mě a řekl: „Pij ten čaj, Anetko, dokud je teplý“.
northeastnerd.co.uk
Došlo mi najednou, že nejde jen o ten čaj. Jde přeci o to, že všechny věci v životě mají svůj čas. A ten může vypršet a pak už bývá pozdě. Tedy tak jako čaj po určité době vychladne a už nás neohřeje, tak i jiné věci v životě pominou. Je to jedna z mála jistot, které máme. A protože víme, že čaj nás zahřeje právě teď, není nic lepšího, než si ho právě teď, když je jeho čas, vychutnat. 
Jedno z našich témat ve vztahu s přítelem je pochopitelně budoucnost. Je těžké, ba dokonce nemožné, slibovat si budoucí lásku a život, když nikdo z nás neví, co doopravdy bude. Někdy je pro mě tenhle přístup těžko snesitelný. Sliby a pocit jistoty jsou krásné iluze, které nás mohou ukolébat, přestože vlny času sjednají jinak. Jindy ale v tomto přístupu k životu shledávám opravdovou moudrost. 
Jeden ze základních pilířů učení buddhismu je změna – nic netrvá věčně – „anicca…“
Často nás to rmoutí, když nás změna připraví o to, čeho v životě chceme co nejvíce. Zároveň však díky změně může svět a náš život plynout a vzkvétat. A také díky stálé proměně nacházíme útěchu v tom, že všechno zlé a bolest pomine.
A proto „pij ten čaj, dokud je teplý“. Všechno má svůj čas. A pokud je to právě teď, užij si to.
P.S.: Je něco ve vašem životě, čeho chcete pít víc a mohlo by to časem vychladnout?
https://en.wikipedia.org/wiki/Impermanence