Lehký krok

Ženy už odnepaměti vybírají v oblečení často méně pohodlnou volbu než muži. Dlouhé sukně, korzety, podpatky – to vše volí ženy v podlehnutí dobovému módnímu diktátu, napůl z vlastní touhy líbit se. Chceme být krásné a sexy. A tak matky matkám našich matek předávaly postoj „pro krásu se musí trpět“ a svým chováním tohle pravděpodobně my ženy současnosti předáme i našim dcerám. 
V zájmu namlouvání si sice na romantickém rande musíme dát poloviční porci, aby nás pak sukně neuškrtil, pak se při procházce belháme na vysokých podpatcích a když se svlékáme, tak radši při tmě, aby nebyly vidět švy oblečení otlačené do těla, a vůbec si tak naplno nemůžme užít spoustu dalších aktivit tak jako muži, a sice nás to ke všemu ještě stojí dost času, úsilí a peněz, ale nepopiratelně to tak chceme.  
whowhatwear.com
Dějí se však mezníky ve vývoji odívání, kdy ženy svým oblečením říkají „ne“.
Sukně se zkracovaly, až se s délkou v šedesátých letech laškovalo. Chanelová znechucená kýčem prosazovaným v dámském odívání začátku dvacátého století zpopularizovala černou jednoduchost, která se, jak se zdá stala klasikou už napořád. Korzety se z nástrojů defomace lidského těla staly pouze volbou těch, které si v oblečení chtějí užít trochu dramatu. 
Tahle postupná revoluce v módě za práva žen v současné době stále pokračuje. Vidím jí například v obrovské popularitě trendu sportovních tenisek k prudce elegantnímu oblečení. Někdo to možná považuje za bizarní kombinaci, pro mě je to však hlasité zdůraznění toho, že se my ženy chceme vyjadřovat svobodně, cítit se pohodlně a žít zdravě. 
Já osobně jsem se dřív cítila svázaná tím, že nevypadám dokonale (rozuměj: tak jako vyretušované ženy v časopisech) a co musím nosit na sebe, abych to nějak kompenzovala (a co si budeme nalhávat, ideálně zakryla). Možná jsem věkem zmoudřela, možná zpohodlněla, možná od obojího trochu, ale dnes už nechci řešit, jestli v teniskách nevypadají moje nohy tlustě. Více než o to, jak se oblékáme, jde přece hlavně o to, jak se v tom cítíme. A jestli mi tenisky ulehčí krok životem a snad i vykouzlí úsměv na tváři, kašlu na podpatky, které prý mužům mají připadat sexy. Já si totiž nejvíc krásná a sexy připadám, když je mi dobře. 

Comments are closed.