Oblečení a terapie

http://www.trendlifemagazine.com/whats-in-your-wardrobe/
Berte to jako moje přiznání se: oblékání mě opravdu hodně baví. Je to tak trochu moje tajemství (je to docela povrchní zábava), hřích (přestože se v jiných oblastech snažím chovat ekologicky, když jde o oblečení, boty a doplňky, je pro mě občas těžké se udržet), ale hlavně je to moje velká radost. Nejde mi o módnost, jako spíš o hraní si s vyzněním oblečení a možnost vyjádřit se – kdo jsem a jakou mám zrovna náladu.
Vedle terapie se to jako jeví černá a bílá. Jako bych si v terapii hýčkala své sociální a intelektuální potřeby, kdežto v oblékání prostě jen potřebu líbit se – sobě i okolí. Vnitřek a vnějšek. Hloubka versus povrch. 
Ale je to opravdu tak? Nebo spolu terapie a oblékání souvisí víc než se na první pohled může zdát?
Ať se nám to líbí nebo ne, svým zevnějškem dáváme svému okolí informace, podle kterých si také utváří svůj dojem z nás. Vedle našich gest, pohybů, mimiky, hlasu a dalších nonverbálních signálů, o sobě mnoho prozrazujeme také tím, jak jsme si upravili vlasy, nehty tvář a také co jsme si oblékli, s čím a jak se v tom cítíme. Oblečení o druhém napovídá to, jaký je, jak je sebevědomý, kreativní nebo konzervativní, jestli mu záleží na tom, jak vypadá, kolik je ochoten utratit za oblečení, ale také drobnosti, které mohou prozradit třeba to, jestli má dnes dotyčný důležitou pracovní schůzku nebo v jaké fázi cyklu žena je. To mohou být cenná vodítka, která k nám promlouvají. Pokud jim nasloucháme, mohou obohatit naši celkovou schopnost naslouchat druhému člověku.
https://neversocial.wordpress.com
V terapii má proto tato všímavost určitě svou roli. Klient vchází do dveří a už v tomto okamžiku, jsme-li otevření, nám dává k dispozici mnoho informací, které na sebe můžeme nechat promluvit. Jaké barvy, materiály nebo nápisy má na sobě? Co o něm nebo o jeho náladě oblečení říká? Jak jeho oblečení ovlivňuje náš dojem? Tyto podněty na nás působí tak jako tak, vezmeme-li je do hry, může být naše uvědomění plnější. 
http://flavorwire.com/399616/meryl-streeps
-10-worst-movies/view-all
Neměli bychom však zapomínat ani na to, že stejně tak i my působíme na druhé. Ve výzkumu, který jsem realizovala (v rámci své diplomové práce na FSS MU), sdělilii všichni respondenti, že si na prvním sezení terapie všímali nejen toho, jaký je terapeut a jak se k nim chová, ale také toho, jaké oblečení má na sobě. Vyhovovalo jim, když byl oblečený „tak nějak normálně“ – oblečení nebylo příliš výrazné, aby je rušilo; terapeut svým oblečením podpořil dojem terapie jakožto přirozeného neformálního setkání (neměl doktorský plášť ani oblek) a zároveň byl v oblečení uvolněný a zřejmě se v něm cítil dobře. 
To, jak jsme oblečeni však neovlivňuje jen druhé lidi, ale také svým způsobem i nás samotné. Určitě znáte James-Langeovu teorii o tom, že výraz naší tváře způsobuje to, jak se cítíme. Když se budeme chvíli usmívat (přestože nám v tu chvíli třeba vůbec není do smíchu), po chvíli se opravdu můžeme cítit spokojenější. Myslím, že s oblečením je to podobně. Proto když se necítím moc dobře, dám si obzvláště záležet na tom, jak se obléknu. Povzbudí mě nejen ten proces tvorby, ale také odraz zrcadla, který říká „dobrá práce“ a případné lichotivé komentáře okolí zvednou náladu spolehlivě. 
Zkuste si uvědomit, jestli a jak to, jak jste se oblečení ovlivňuje vaši náladu. Možná zjistíte, že vás „tlumené“ oblečení tlumí nebo že někdy potřebujete čisté jednoduché linky oblečení, když cítíte únavu…
http://www.britishcouncil.si/en/partnerships/
succcess-stories/uk-fashion
Oblečením se také dá vyjadřovat, podobně jako hudbou, tancem nebo kreslením. Barvy, tvary, struktury oblečení či třeba nápisy jsou výrazové prostředky, které máme všichni doma v šatníku. Tak jako je někomu blízké vypsat se ze svých pocitů nebo je znázornit nějakou malbou, tak se můžete zkusit pustit do tvorby tím, jak se obléknete. Hrát si, zkoušet, experimentovat. Terapeutický efekt se dostaví – možná tím, když si uvědomíte „v tomhle je mi dobře“ nebo když se zasmějete nad tím, co jste vytvořili, nebo když vás překvapí nějaká kombinace, kterou byste nečekali. 
Obléknout se celá do černé, zahalit se do mnoha vrstev, nevzít si pod šaty spodní prádlo nebo experimentovat se vzory – to vše má pro mě vnitřní význam, přestože jde o vnější věci. 
P.S.: Co oblečení znamená pro vás?

Comments are closed.